За проекта

Родът Пеячевич

„Знатният хърватски род Пеячевич – от Чипровци до Будапеща, Мюнхен, Прага и Виена“

Проектът „Знатният хърватски род Пеячевич – от Чипровци до Будапеща, Мюнхен, Прага и Виена“ се изпълнява от Хърватско-българското дружество със седалище град Загреб, Хърватия, представлявано от Диана Гласнова – главен секретар, като поръчител е Мининстерство на външните работи, а координатор и партньор е Българското неделно училище „Иван Вазов“.

Проектът е съфинансиран от Мининстерство на външните работи, Хърватско-българското дружество и Българското неделно училище в Загреб, като средствата от министерството са изплатени на бенефициентите и участници съгласно Споразумение за предоставяне на финансова помощ в изпълнение на одобрена с Решение № 844 на Министерски съвет от 28 октомври 2022 г. Програма за подпомагане на българските организации и медии извън страната за 2022-2023 г., изменена с Решение №1031 на Министерски съвет от 16.12.2022 г.

Текущите дейности по проекта включват:

Текущите дейности по проекта включват:
  • Разработване на уебсайт със статии, обучителни материали и н Пеячевич в България, Хърватия и цяла Европа.
  • Създаване на брошура на български и хърватски език, която представя интересни факти за рода Пеячевич. Текстовете ще преведат читателите през живота на поколения Пеячевич през Чипровци до Будапеща, Мюнхен, Прага и Виена, та чак до двореца на рода в гр. Нашице, Хърватия, който е един от символите на хърватското културно и историческо наследство.
  • Организиране на посещение в двореца Пеячевич в гр. Нашице. Участници ще бъдат ученици и преподаватели на Българското неделно училище, приятели и поддръжници на културното и историческо наследство, членове на българската общност в Хърватия, и др.

Проектът се сблъска със забавяне заради пандемията от COVID-19 и последващи промени в графика за финансиране, както и от независещи, но обективни причини, свързани с временното затваряне на двореца на рода Пеячевич. ​В края на лятото на 2023 г. дворецът получава средства от хърватското правителство по Програмата за възстановяване и устойчивост на ЕС за цялостен ремонт на сградата и за реставрация на интериора, картини и други ценности на рода Пеячевич.

В края на лятото на 2023 г. дворецът получава средства от хърватското правителство.

Очаква се дейностите по ремонта и възстановяването на двореца и неговият парк да приключат през пролетта на 2024 г. Пътуването е предварително резервирано, като разходите по транспорта са покрити от средствата по проекта, а разходите за входни билети и екскурзовод (които естествено ще се формират след ремонта на двореца) ще бъдат покрита от Хърватско-българското дружество и Българското неделно училище, с любезното съдействие на дарители.

- екип -
Диана Гласнова

Диана Гласнова е родена в София, България. Завършва журналистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работи в Българската телеграфна агенция (БТА), в Министерство на зеделието – редакция „Хранителна промишленост, във вестниците Демокрация“, „Знаме“ и в други печатни издания. От 1991 до 1993 г. е служител в държавната администрация, а от 1996 г. живее в гр. Загреб, Хърватия.

Публикува статии, интервюта и репортажи в български и хърватски средства за масова информация. Работи като външен кореспондент на БТА, на Телевизия „Европа“, вестниците „Монитор“, „Телеграф“ и др. От 2013 г. е главен редактор на сп. „Родна реч“, издание на Националната общност на българите в Хърватия.

Почетен член е на хърватски неправителствени сдружения, главен секретар на Хърватско-българското дружество в Загреб и на Националната общност на българите в Хърватия.

В Загреб са издадени три нейни книги – „Войници на милосърдието“ (2009 г., а 2010 г. – в България), „Монография на българските градинари в Хърватия“ (2014 г., 2019 г. в София) и 2021 г. двуезичен (на български и хърватски език) сборник със статии и интервюта „Моите 20 години журналистическа дейност в Хърватия“.

- екип -
Иглика Касабова

Иглика Касабова е завършила Славянска филология и има докторат по Реторика от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, както и магистратури по Европеистика с фокус Източна Европа, Маркетинг и Образование от университети в Германия и Великобритания.

През годините е хоноруван преподавател към Софийския университет по дисциплините „Академично писане“, „Маркетинг на дигиталната среда“ и „Бизнес комуникация“, както и към Шефийлдския университет – по „Потребителско поведение“.

Активен член е на Института по реторика и комуникации, съавтор е на „Онлайн курс по реторика“ и „Реторика и комуникации прз 21. Век – теории, методи,практики.“

Като основател и директор на Българското неделно училище „Иван Вазов“ в Загреб, Хърватия, Иглика допринася към съхраняването на малцинствената общност в Хърватия и региона.

Тя е активен радетел за разпространението на българските език, литература, култура и история зад граници.

По професия Иглика се занимава с дигитален маркетинг и продуктов мениджмънт на софтуерни продукти, като е ангажирана и с множество образователни, културни и социални проекти, подкрепяни от Минестерство на образованието и науката на България, Министерство на външните работи на България и редица неправителствени организации.